استابلایزر ولتاژ دقیقا چیست؟  

استابلایزر ولتاژ دقیقا چیست؟  

استابلایزر ولتاژ دستگاهی الکترونیکی است که تضمین می کند یک وسیله ی برقی، از جریان بی نوسان الکتریسیته تغذیه خواهد کرد. به بیان دقیق تر، کمبود، ازدیاد یا نوسان های ناگهانی و ذره بینی، در پشت استابلایزر باقی خواهند ماند و آن چه به یک مثلا یخچال می رسد، صاف است و دقیق و بی مشکل.

همچنین نوع دیگری به نام Automatic voltage regulator (AVR) وجود دارد که البته در مقابل استابلایزرهای مدرن، گزینه ی ضعیف تر محسوب می شوند، اما عملکردی یکسان دارند.

استابلایزر ولتاژ دقیقا چیست؟

بسیار خب، اگر بخواهیم بحث را کمی فنی و تخصصی تر پیش ببریم، باید بگوییم ماهیت جریانِ برق پشت پریزهای ما، نوسان دارد و به صورت پیوسته و مداوم بالا و پایین می رود. کار یک استابلایزر این است که در جریان برق شهری، بسته به نیاز شما و مشخصات وسیله ای که در اختیار دارید، جریان را روی ولتاژ 220 یا 230 نگاه دارد و همین کار را برای برق های صنعتی یا سه فاز در گستره ی 380 یا 400 ولت مدیریت کند ( دقیقا 380 یا 400 و هر عدد مورد نیاز دیگری).

در صورتی که فکر می کنید همه ی استابلایزرها شبیه آن ترانس خانگی کوچکی است که تا به حال شناخته ایم، باید بگوییم خیر، نمونه های غول آسایی موجود اند که می توانند کل برق ورودی به یک ساختمان، مجموعه صنعتی و غیره را مدیریت کنند.

استابلایزر ولتاژ دقیقا چیست؟

به طور کلی اگر بخواهیم این بخش را با یک نتیجه گیری جامع و کامل به پایان ببریم باید بگوییم استابلایزرها در نمونه های فوق العاده گسترده ای تولید می شوند. نمونه های دیجیتال، دستی، بزرگ و صنعتی تا کوچک و خانگی. در قسمت های آینده دقیق تر انواع آن ها را معرفی خواهیم کرد، اما تا به اینجای کار عملکرد آن ها را در ذهن داشته باشید.

 

چرا به استابلایزرها احتیاج داریم؟

به صورت عمومی می توان گفت که هر وسیله ی برقی متناسب با یک طیف مخصوص دریافت برق یا الکتریسیته طراحی و تولید شده است. همچنین، بسته به حساسیت مکانی که آن وسیله به کار گرفته می شود، یک تلورانس (نوسان) مشخص رای عملکرد بی مشکل وسایل مختلف در نظر گرفته می شود. بعضی تا 10 و بعضی دیگر تا 5 درصد تلورانس نسبت به دریافتی کل را تحمل می کنند.

حال مساله اینجاست که تکرار این نوسانات، حتی در مقیاس مجاز، علاوه بر اینکه عمر دستگاه ها را کاهش می دهد، به صورت قابل لمسی، عملکرد لحظه ای یک خط تولید، یا کیفیت روزمره ی یک زندگی را با چالش مواجه می کند. در نتیجه اینجاست که استابلایزرها وارد می شوند.

چرا به استابلایزرها احتیاج داریم؟

باید دانست که ورود بیش از حد ولتاژ به یک وسیله ی برقی می تواند ( در مدت نسبتا طولانی):

  • آسیب های جدی و دائمی به عملکرد آن وسیله بزند؛
  • سبب به وجود آمدن آسیب های Insulation در Winding ها شود؛
  • عملکرد پیوسته ی وسیله ی برقی را دچار انقطاع کند؛
  • عمر وسیله ی برقی را به طور جدی کاهش دهد.

در طرف مقابل ولتاژ کمتر از حد نیاز هم چالش های زیر را به همراه دارد ( در مدت زمان های طولانی):

  • توان و ظرفیت کاربردی وسیله ی برقی را کاهش دهد؛
  • به خصوص در وسایل برقی گراماساز فشار بیشتری به آن ها می آورد؛
  • در وسایلی که بخش دیجیتال دارند سبب به مشکل خوردن محاسبات می شود؛
  • سرعت موتورهای محرکه را کاهش می دهد.

در نتیجه به عنوان جمع بندی این بخش هم باید گفت که استفاده از استابلایزر برای حصول اطمینان از حسن انجام وظیفه ی یک وسیله ی برقی ضروری است.

استابلایزرها چگونه کار می کنند؟

همان طور که گفته شد، استابلایزرها جریان پایین را تقویت و جریان بالا را تعدیل می کنند تا ورودی دستگاه برقی ما، همانی باشد که باید. به این کار اصطلاحا boost و buck کردن گفته می شود که هم به صورت دستی و هم خودکار عملی می شود. وقتی که جریان افت دارد، استابلایزر جریان را boost می کند و در زمانی که بیش از حد الکتریسیته وارد دستگاه می شود، عملیات buck صورت می گیرد.

استابلایزرها این کار با قرار دادن یک ترانس در مسیر انجام می دهند. نمونه های رله ای به صورت دستی (منظور غیر هوشمند و مکانیکی است) هم عمل می کنند در حالی که استابلایزرهای سروو، ترانس خودکار دارند. در نتیجه قبل از این که متن را تخصصی تر ادامه دهیم باید بگوییم، استابلایزر ها در واقع عمل کاهش یا افزایش ولتاژ را با استفاده از قرار دادن یک یا چند ترانس در مدار الکرتیکی خود محقق می سازند. حال مساله ی عملکرد آن ها به دو فاکتور بستگی دارد. اول اینکه ترانس مورد استفاده چه ویژگی هایی داشته باشد (که موضوع این بحث نیست) و دوم اینکه ترانس مورد نظر، به چه شکلی در مدار محافظ ولتاژ ما قرار گیرد. در ادامه شیوه های مختلف قرارگیری ترانس در ساختار مدار استابلایزر بررسی شده است.

برای اینکه مساله را بیشتر باز کنیم نیاز است به تصاویر زیر ارجاع هایی داشته باشیم.

همان طور که در پایین مشاهده می کنید، ترانس در جریان قرار گرفته است و عملیات boosting را به صورت مستقیم انجام می دهد. این روش رله ای است که به صورت مستقیم جریان حاضر را افزایش داده و به میزانی که وسیله ی برقی (Load) نیاز داشته رسانده است. ترانس مورد استفاده 230/12V است اما بیشتر به نحوه ی قرار گیری اش در مدار توجه داشته باشید. درباره ی افزایش جریان، استابلایزر ما به طور مستقیم و بدون مشکل از ظرفیت ترانس بهره می گیرد و جریان ضعیف را ارتقا می دهد. اما درصورتی که عملیات عکس این مطلب مورد نیاز باشد، نیاز است تا رله، ساختار و نحوه ی قرارگیری ترانس را در ساختار مدار استابلایزر تغییر دهد.

استابلایزرها چگونه کار می کنند؟

و حالا در ادامه به تصویر پایین نگاه کنید که با همان ساختار، اما عملیات کاهش ولتاژ یا bucking به ثمر رسیده است. یعنی ترانس در ساختار استبالایزر طوری قرار گرفته که اگر نیاز به کاهش ولتاژ بود، عملیات بدون وقفه و نیاز به تغییر انجام شود، اما برای ارتقای جریان، تغییر جایگیری ترانس در مدار استابلایزر تحقق یابد.

استابلایزرها چگونه کار می کنند؟

و بالاخره به تصویر پایین نگاه کنید که ساختار یک استابلایزر رله ای کامل را نمایش می دهد. در این مدار چه جریان بالا رود و چه پایین بیاید، عملکرد استابلایزر مناسب خواهد بود و جریان ثابت را در اختیار وسیله ی برقی ما خواهد گذاشت. در واقع، این استابلایزر ساختار دو رله ای دارد و در لحظه، نسبت به کاهش یا افزایش جریان واکنش نشان می دهد( برای مثال هم می تواند ولتاژ های پایین مثل 195 را ارتقا دهد و هم امکان تعدیل ولتاژهای بالا مثل 245 ولت را خواهد داشت).

استابلایزرها چگونه کار می کنند؟

در انتها اگر بخواهیم درباره ی چگونگی عملکرد استابلایزرها یک جمع بندی ارائه دهیم، باید بگوییم انواع رله ای، می توانند به طور دستی یا مکانیکی ولتاژ مناسب یک وسیله را دریافت کنند و بر مبنای آن عدد، جریان مورد نیاز را با ساختار منحصر به فردی که دارند، مدیریت سازند. اما اگر نیاز به مدیریت خودکار است، کار با این مدارها راه نمی افتد و نیاز است سراغ نمونه های سروو برویم.

شما می توانید انواع استابلایزر را با نازل ترین قیمت  از شرکت بهین تجهیز ماهور خریداری نمایید.

برای خرید یا مشاوره ی رایگان با شماره های مندرج در سایت تماس حاصل فرمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *