زمان برق دهی دستگاه یو پی اس چقدر است ؟

زمان برق دهی دستگاه یو پی اس چقدر است ؟

از سؤالاتی که همواره مطرح می گردد این می باشد که یو پی اس در موقع قطع شدن برق به چه مدت زمانی روشن باقی می ماند و یا در اصطلاح فنی مدت زمان بک آپ و یا برق دهی یو پی اس چه قدر می باشد .

ضروری است تا این مسئله برای هر نوع یو پی اس فقط در موقع کار و به صورت مجزا محاسبه گردد و به هیچ عنوان به نوع یو پی اس و یا توان یو پی اسی که خریداری می گردد ؛ ربطی ندارد و تنها به باتری های یو پی اس و مصرف کننده های وصل شده به یو پی اس مربوط می باشد ؛

مدت بک آپ و یا برق دهی یو پی اس ها دارای وابستگی به دو عامل می باشد  :

۱) ظرفیت و یا آمپر ساعت باتری های موجود در یو پی اس

۲) مقدار بار وصل شده به یو پی اس ( در بازه مجاز توان کاری)

اینگونه فرض نمایید که دستگاه یو پی اس KVA3  با PF=0.9  خریداری شده است. این فقط بدین معنا می باشد که شما قادر هستید تا VAx0.9=2700W 300 از دستگاه بار بکشید ؛ در عبارتی دیگر ، بیشترین مصرف کننده هایی که مجاز می باشند تا به دستگاه وصل بشوند ؛  نباید بیشتر از ۲۷۰۰ وات باشد و این ، ربطی به مقدار برق دهی دستگاه در موقع قطعی برق ندارد.

با هدف مشخص شدن اینکه زمانی که برق رفت ؛ دستگاه به چه مدت روشن باقی می ماند ؛ نیاز به ارائه برخی توضیحات می باشد :

برای هر دستگاه ups ، یک عدد ولتاژ دی سی با عنوان ولتاژ باتری تعریف می گردد که در حقیقت بواسطه سازنده معیّن می گردد که قابل تغییر نیز نیس (البته امکان دارد تا برخی از دستگاه ها با چند ولتاژ باتری گوناگون کار بکنند ؛ اما موقعی که باتری ها نصب شدند ؛ دیگر قابل تغییر نخواهد بود) ، این ولتاژ با سری کردن میزان مشخصی باتری ۱۲ ولت مهیا می گردد ؛ به عنوان مثال در یو پی اس KVA3  با برند هوگون ولتاژ باتری ۹۶ ولت است ( بدین معنی که ۸ سلول باتری ۱۲ ولت که به صورت سری بسته شده اند) .

باتری ها از نظر ظرفیتی دارای انواع گوناگونی می باشند که به اصطلاح با آمپرساعت تعریف می گردند. این در حالی می باشد که ولتاژ همه آنان همان ۱۲ ولت می باشد ؛ برای مثال باتری ۱۲ ولت ۷ آمپرساعت ، باتری ۱۲ ولت ۱۸ آمپرساعت ، باتری ۱۲ ولت ۲۸ آمپرساعت و …

 

باتری ۷ آمپرساعت بسیار سریع تر از باتری ۱۸ ‌آمپرساعت تخلیه می گردد و بدین ترتیب باتری ۱۸ آمپرساعت سریع تر از باتری ۲۸ آمپر ساعت و …

بدین ترتیب هرچقدر که ظرفیت باتری هایی که به منظور دستگاه تهیه گردیده اند ؛ بیشتر باشد ؛ مدت زمان پشتیبانی یا همان برق دهی دستگاه ، طولانی تر خواهد بود.

زمان برق دهی دستگاه یو پی اس چقدر است ؟

اما موضوع دوم نیز مقدار مصرف کننده های دستگاه می باشد ؛ به گونه ای که هرچقدر مقدار مصرف کننده هایی که به دستگاه متصل می باشند ؛  در محدوده محاز بیشتر باشد ؛ باتری ها سریع تر تخلیه گشته و بدی ترتیب مدت زمان برق دهی کوتاه تر می گردد.

با بهره گیری از فرمول زیر شما می توانید تا مدت زمان برق دهی دستگاه یو پی اس را تخمین زنید . لازم به ذکر می باشد که زمان به دست آمده در این فرمول به ساعت است :

زمان برق دهیVbat x AH / P) x 0.7 = )

اینگونه فرض کنید که به یو پی اس ذکر گشته (KVA3  با ولتاژ باتری ۹۶ ولت) به اندازه ۱۰۰۰ وات مصرف کننده متصل گشته می باشد و همچنین ۸ سلول باتری ۱۸ آمپر ساعت نیز به عنوان باتری های بک آپ لحاظ شده است . بر حسب فرمول بالا :

“x18x0.7/1000=1:12’۳۴۹۶

همانگونه که اطلاع دارید ؛ عدد ۲۰۹۶/۱ به ساعت می باشد و با هدف ملموس شدن این عدد شما میتوانید تا قسمت اعشاری آن را بر حسب آنچه که ما انجام دادیم ؛ به دقیقه و ثانیه تبدیل نمایید.

دقیقه h x 60 = 12.5762096/0

هم اکنون به منظور بخش اعشاری دقیقه نیز همین گونه عمل می نماییم .

ثانیه m x 60 = 34.56576/0

لازم به ذکر است که نمی توان این عدد دقیق را با عنوان مدت زمان بک آپ در نظر گرفت ؛ چراکه با توجه به عوامل مختلفی به مانند کیفیت باتری ها و نیز تغییر میزان مصرف در زمان های گوناگون توصیه می گردد تا بر روی میزان حدود یک ساعت حساب نمایید ؛  به علاوه اینکه باتری ها به مرور زمان فرسوده شده و ظرفیت آنان کم می گردد و به همان نسبت نیز مدت زمان برق دهی کم می شود ؛ به عنوان مثال باتری هایی که یک سال کار کرده باشند (بر حسب نوع و کیفیت ) ظرفیت آنان عموما تا ۷۰ و یا ۶۰ در صد میزانی که در اول دارا بودند ؛  کم می گردد .

شما می توانید انواع یو پی اس (یو پی اس صنعتی ، یوپی اس خانگی ، یو پی اس اداری)، استابلایزر و انواع باتری یو پی اس  را با نازل ترین قیمت  از شرکت بهین یو پی اس ماهور خریداری نمایید.

برای خرید یا مشاوره ی رایگان با شماره های مندرج در سایت تماس حاصل فرمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *